Čo piť pri refluxe? Je lepší čaj alebo voda?

Obsah článku: Čo piť pri refluxe? Je lepší čaj alebo voda?

  1. Čo piť pri refluxe
  2. Nápoje, ktorým sa treba vyhnúť
  3. Čo je reflux?
  4. Ďalšie tipy
  5. Zhrnutie

Človek s refluxom alebo pálením záhy môže pociťovať pálenie, často bolestivé v hrdle a na hrudníku. Pitie vody, nízkotučného mlieka a bylinkových čajov môže pomôcť zmierniť príznaky.

Reflux kyseliny alebo pálenie záhy nastáva, keď žalúdočná kyselina stúpa do pažeráka. Je bežné, že ľudia majú občasný reflux kyseliny. Ak však človek pociťuje reflux kyseliny nepretržite, môže mať gastroezofageálnu refluxnú chorobu (GERD).

V tomto článku sa venujeme nápojom, ktoré môžu ľudia uprednostniť a ktorým sa môžu vyhnúť, aby zmiernili príznaky refluxu kyseliny.

Čo piť pri refluxe

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť účinkom refluxu, je vyhýbať sa nápojom a potravinám, ktoré spôsobujú jeho príznaky. Niektoré nápoje však môžu pomôcť zmierniť príznaky refluxu.

Zázvorový čaj

Zázvor môže pomôcť zmierniť príznaky mnohých gastrointestinálnych problémov vrátane:

  • reflux žalúdočnej šťavy
  • nadúvanie
  • dyspepsia

Štúdie ukazujú, že zázvor zmierňuje tlak na dolný pažerákový zvierač a zlepšuje vyprázdňovanie žalúdka. Bez zníženia tohto tlaku sa zvyšuje riziko zlyhania zvierača, čo umožňuje žalúdočnej kyseline prúdiť späť do potravnej rúry. Okrem toho zabezpečenie účinného vyprázdňovania žalúdka môže znížiť množstvo žalúdočnej kyseliny prítomnej v hornej časti tráviaceho traktu.

Pitie zázvorového čaju môže človeku pomôcť dostať do stravy viac zázvoru a poskytnúť mu hrejivý, upokojujúci pocit. Zázvorové pivo je menej pravdepodobné, že pomôže, pretože obsahuje oxid uhličitý a niekedy aj kofeín. Väčšina komerčných zázvorových limonád tiež neobsahuje dostatok zázvoru na to, aby mala pozitívny účinok.

Ovocné a zeleninové šťavy

Vysoko kyslé ovocné šťavy môžu podráždiť výstelku potravnej trubice. To môže zhoršiť príznaky refluxu. Ovocie a zelenina s nízkym obsahom kyselín však často obsahujú prírodné zlúčeniny, ktoré môžu znížiť reflux kyseliny. Konzumácia a pitie tohto ovocia a zeleniny môže byť pre niektorých ľudí prospešné.

Medzi dobré voľby na odšťavovanie patria:

  • aloe vera
  • zeler
  • mrkva
  • melón
  • medový melón

Nízkotučné mlieko

Potraviny a nápoje s vysokým obsahom tuku, ako napríklad plnotučné mlieko, môžu zhoršiť príznaky. Dobrou voľbou môžu byť nízkotučné a rastlinné mlieka.

Niektoré rastlinné mlieka, napríklad mandľové, sú tiež zásadité. To môže pomôcť neutralizovať žalúdočné kyseliny.

Voda

Voda pomáha pri trávení a je neoddeliteľnou súčasťou správneho fungovania organizmu. Primeraná hydratácia môže zabezpečiť správny prechod potravy tráviacim systémom a znížiť frekvenciu refluxu po jedle.

Malá štúdia z roku 2016 uvádza, že voda s pridaným hydrogenuhličitanom môže tiež pomôcť znížiť príznaky pálenia záhy a refluxu.

Nápoje, ktorým sa treba vyhnúť

Niektoré nápoje predstavujú obzvlášť vysoké riziko vyvolania refluxu. Zvládanie príznakov refluxu spočíva v poznaní spúšťačov a vyhýbaní sa im.

Alkohol

Výskum z roku 2018 zistil súvislosť medzi zvýšenou konzumáciou alkoholu a frekvenciou pitia a refluxom. Alkohol poškodzuje hlien v sliznici žalúdka a zhoršuje kontrakcie pažeráka. Oba tieto faktory môžu zvýšiť ťažkosti a frekvenciu refluxu.

Viac informácií o alkohole a pálení záhy nájdete tu.

Citrusové šťavy

Šťavy z citrusových plodov, ako sú pomaranče alebo grapefruity, sú vysoko kyslé, čo môže zhoršiť reflux pažeráka. Zlúčeniny v citrusových plodoch môžu tiež znížiť tlak dolného pažerákového zvierača a spomaliť vyprázdňovanie žalúdka.

Sýtené nápoje

Podľa prehľadu z roku 2021 sa vo viacerých štúdiách zistila súvislosť medzi pitím sýtených nápojov a zvýšeným rizikom refluxu. Výskum však nie je jednoznačný v tom, akú úlohu zohrávajú sýtené nápoje pri refluxe kyseliny.

Napríklad štúdia z roku 2017 nezistila žiadnu súvislosť medzi ich konzumáciou a príznakmi refluxu.

Kofeínové nápoje

Lekári odporúčajú ľuďom s refluxom vyradiť z jedálnička kávu, čaj a iné nápoje s obsahom kofeínu. Štúdia z roku 2019 však nezistila žiadnu súvislosť medzi pitím čaju a kávy a príznakmi refluxu.

Viac informácií o kofeíne a refluxe nájdete tu.

Čo je reflux?

Reflux kyseliny vzniká, keď sa oslabí chlopeň, ktorá spája žalúdok s pažerákom. V tomto prípade sa žalúdočná kyselina vracia späť do pažeráka. Keďže žalúdočná kyselina je dráždivá, môže spôsobiť zápal v potravnej trubici, čo môže spôsobiť nepríjemné pocity.

Príznaky

Príznaky refluxu sú:

  • kyslá chuť v ústach
  • ťažkosti s prehĺtaním
  • bolesť na hrudníku
  • bolesť hrdla
  • chrapľavý hlas
  • suchý kašeľ
  • pocit hrče v krku
  • grganie jedla alebo žalúdočnej kyseliny

Reflux kyseliny je zvyčajne miernym, ale nepríjemným príznakom refluxnej choroby pažeráka. Iní ľudia majú závažnejšie príznaky refluxu, ktoré im bránia v každodennom fungovaní.

Príčiny

Niektoré zdravotné stavy napríklad zvyšujú riziko závažných príznakov refluxu:

  1. obezita
  2. tehotenstvo
  3. užívanie nikotínu
  4. sucho v ústach
  5. diabetes
  6. hiátová hernia

Ak sa u človeka vyskytujú pravidelné a závažné príhody refluxu alebo pálenia záhy, je dôležité navštíviť lekára, pretože by mohlo ísť o vážnejší stav.

Ďalšie tipy

Medzi ďalšie samoliečebné opatrenia, ktoré môžu pomôcť zvládnuť reflux a iné príznaky gastroezofageálnej refluxnej choroby, patria:

  1. kontrola hmotnosti
  2. prestať fajčiť
  3. zdvihnutie hlavy postele počas spánku
  4. vyhýbanie sa priliehavému oblečeniu

Lieky

Na pálenie záhy a iné príznaky refluxu je k dispozícii niekoľko voľne predajných liekov. Patria medzi ne:

  1. antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu
  2. Blokátory H2 receptorov môžu znížiť produkciu kyseliny v žalúdku až na 12 hodín
  3. inhibítory protónovej pumpy, ktoré blokujú tvorbu kyseliny dostatočne dlho na to, aby sa potravná trubica zahojila

Kedy zavolať lekára

Hoci je reflux kyseliny nepríjemný, dá sa veľmi dobre liečiť. Ľudia môžu zvládnuť reflux doma tým, že zmenia životný štýl a vyhnú sa spúšťačom. Závažné príznaky refluxu si môžu vyžadovať lieky alebo v ojedinelých prípadoch chirurgický zákrok.

Ak má človek závažné alebo časté príznaky refluxu, lekár mu môže pomôcť vylúčiť iné ochorenia. Je obzvlášť dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak vás bolesť obmedzuje v každodenných činnostiach a je prítomná stále alebo sa často opakuje.

Tieto príznaky môžu naznačovať vážnejší zdravotný problém, napríklad srdcový infarkt.

Zhrnutie

Reflux kyseliny môže byť nepríjemný, ale zvyčajne sa vyrieši sám.

Zmena stravy však môže v niektorých prípadoch pomôcť zmierniť príznaky refluxu. Nápoje ako zázvorový čaj, niektoré ovocné a zeleninové šťavy a rastlinné mlieka môžu prospieť ľuďom, ktorí trpia refluxom a pálením záhy.

Vyhýbanie sa citrusovým šťavám, sýteným nápojom a alkoholu môže tiež pomôcť znížiť frekvenciu a závažnosť príznakov. 

zázvorový čaj na reflux

 

Zdroj obrázku: Pixabay, zdroj citovaného textu a štúdií: medicalnewstoday

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11