Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
8:00 - 16:30
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 40 € a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Chioská masticha
  3. Účinky a použitie mastichy

Účinky a použitie mastichy

Účinky mastichy

Chios masticha bola v staroveku cenená pre svoju výraznú chuť a pre terapeutické vlastnosti. Dokumenty ukazujú, že to bola prvá prírodná žuvačka starovekého sveta, ktorá sa používala na čistenie zubov a osvieženie dychu. Používala sa aj v kozmetike na čistenie tváre a tela. Chios masticha sa ako aktívna zložka podieľala na rade farmaceutických prípravkov.

V súčasnej dobe je venovaná značná pozornosť vedeckej komunity výskumu účinkov mastichy. Z hľadiska spotrebiteľa to má však relatívne malý efekt. S ohľadom na legislatívu pre ochranu spotrebiteľa možno chioskou masticha spájať iba s tvrdeniami:

Chios masticha prispieva normálnu funkciu gastrointestinálneho systému.

Chios masticha prispieva k ústnej hygiene.

Informácie o vedeckých štúdiách, články odborných periodík a publikácií sú k dispozícii obchodným partnerom, spotrebiteľom nesmie byť sprístupnené.

Chioská masticha kapsuľe

Použitie mastichy

Pôvodné a tradičné použitie mastichy je žuvanie kúskov živice pre vonný dych a pre dobré zažívanie. Osobitú drevito-ovocnú chuť si môžete užiť aj dnes. Surové mastichové kryštály sa predávajú v rôznych veľkostiach sĺz, ale vždy bez príchute - len ako originálna surová živica - masticha.

Jedno z prvých známych použití mastichy je tiež prikladanie drveného mastichového prášku na rany priamo alebo ako súčasť obväzov. To je základom dnešného použitia mastichy a mastichového oleja v kozmetických prípravkoch. Existuje mnoho výrobcov mastichovej kozmetiky pre starostlivosť o pokožku aj vlasy.

Podobne tradičné je uplatnenie mastichy ako súčasť starostlivosti o ústnu dutinu a zuby. Samotnému žuvaniu mastichy bol prisudzovaný bieliaci účinok na zuby a antibakteriálne pôsobenie v ústach, čo v kombinácii s pôsobením na trávenie prispievalo vonnému dychu. V súčasnosti sú pre starostlivosť o ústa k dispozícii mastichové zubné pasty a ústne vody s mastichovým olejom.

Masticha je hlavnou zložkou alebo prísadou pokrmov a nápojov, ktoré aj často nesú jej názov. Typické je to u likérov, sušienok a ďalších cukroviniek.

Druhá polovica dvadsiateho storočia priniesla v súčasnosti najznámejší produkt s mastichou - žuvačky ELMA, ktoré obsahujú označenie "masticha" priamo vo svojom názve. ELMA je totiž skratka pre elliniki masticha (grécka masticha).

Moderná doba priniesla tiež výživové doplnky s mastichou určené s ohľadom na ďalšie zložky pre zdravé trávenie, stabilnú hladinu cholesterolu, imunitu... Väčšina týchto produktov obsahuje určitý podiel mastichového prášku v kapsule. Cieľom je dostať mastichu do tráviaceho systému. Najviac cenené sú mastichové kapsule s obsahom čistej mastichy bez prísad. Čistá mastichová živica je totiž najúčinnejšia, zároveň je ale veľmi náročná na výrobu. Okrem týchto čistých špičkových produktov sú na trhu aj doplnky, kde je masticha namiešaná s protihrudkujúcimi látkami.

Masticha použitie