Chios masticha: ústna a zubná hygiena

Mnohé vedecké štúdie sa zaoberali účinkami ústnej mastichy a žuvania na zníženie tvorby zubného povlaku a zabránenie rastu baktérií v ústnej dutine.

Žuvanie, tradičný spôsob konzumácie chioskej mastichy, sa v univerzitných štúdiách uvádza ako mimoriadne prospešné v boji proti zubným a ústnym problémom.

Štúdia: masticha na účinnú dentálnu hygienu

Príslušné štúdie (prehľad nižšie) preukázali, že žuvanie chioskej mastichy účinne prispieva k dentálnej hygiene, masáži a cvičeniu ďasien so všetkými priaznivými účinkami na zdravie zubov a ďasien vo všeobecnosti.

Zároveň sa zistilo, že na rozdiel od bežných žuvačiek spôsobuje chioská masticha vďaka svojej odlišnej chuti a špecifickej tuhosti tvorbu väčšieho množstva slín, čo vedie k zvýšenému pocitu sviežosti a čistoty v ústnej dutine a prispieva aj k liečbe xerostómie (suchosti v ústach), ktorá je častým ochorením najmä u starších ľudí.

Bolo vykonaných mnoho štúdií a klinických výskumov o účinkoch mastichy a jej žuvania na zníženie tvorby mikrobiálneho plaku, ako aj na prevenciu rastu baktérií v ústnej dutine.

Štúdia 1: Masticha môže znížiť tvorbu zubného povlaku

Príslušná klinická štúdia, ktorú vykonala Stomatologická fakulta Univerzity v Solúne v roku 1985, preukázala, že systematické používanie mastichy Chios môže viesť k výraznému zníženiu tvorby alebo už vytvoreného zubného povlaku.

Na vykonanie tejto štúdie bolo spomedzi študentov s nízkym výskytom zubného kazu vybraných desať dobrovoľníkov, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín, pričom jedna skupina žula chioskú mastichu desať dní, zatiaľ čo druhá skupina užívala placebo.

Výsledky štúdie potvrdili, že množstvo mikrobiálneho povlaku sa výrazne znížilo v skupine, ktorá používala mastichu, a preto sa masticha môže používať na účinnú prevenciu zubného kazu, peridentálnych porúch a ochorení ústnej dutiny vo všeobecnosti a na zlepšenie dentálnej hygieny.

Štúdia 2: Masticha vedie k prevencii rastu baktérií v ústnej dutine

Podobná klinická štúdia, ktorá bola uverejnená v roku 2003 v časopise Journal of Periodontology a ktorú uskutočnila Stomatologická fakulta univerzity Meikai v Japonsku, skúmala účinky žuvačiek s prírodnou mastichou Chioska proti baktériám v slinách a v ústnej dutine všeobecne.

Štúdie sa zúčastnilo 20 dobrovoľníkov (bez akýchkoľvek zdravotných problémov v ústnej dutine), ktorí boli rozdelení do dvoch skupín. Prvá skupina používala žuvačku s chioskou mastichou, zatiaľ čo druhá skupina používala placebo žuvačku. Potom sa meralo a porovnávalo množstvo kolónií baktérií v koncentrovaných vzorkách slín oboch skupín pred a po žuvaní. Zároveň sa sledoval stupeň zápalu ďasien, zubného povlaku a stupeň podráždenia ďasien pred a po systematickom sedemdňovom žuvaní.

Výsledky viedli k záveru, že masticha Chios vedie k prevencii rastu baktérií v ústnej dutine, ktoré inak spôsobujú peridentálne ochorenia a tvorbu zubného plaku. Používanie mastichy Chios zároveň viedlo k výraznému zníženiu stupňa podráždenia ďasien v porovnaní so žutím placebo žuvačky, čo potvrdzuje, že masticha je účinným a bezpečným prostriedkom na zlepšenie ústnej hygieny.

Štúdia 3: Masticha a pH v ústach

Okrem toho štúdia uskutočnená na Stomatologickej fakulte Univerzity Ege v Izmire a publikovaná v časopise Journal of Clinical Pediatric Dentistry v roku 2004 skúmala účinky troch druhov žuvačiek (a. žuvačky s cukrom, b. žuvačky s kombináciou xylitolu a sorbitolu, c. žuvačky s prírodnou mastichou) na obnovenie normálneho pH zubného plaku po umelej oxidácii.

Výsledky ukázali, že používanie žuvačiek s polyolmi zvýšilo pH zubného povlaku, ale žuvanie prírodnej mastichy zvýšilo pH výrazne viac a obnovilo ho na pôvodné hodnoty.

Štúdia 4: Masticha a Streptococcus mutans

V roku 2005 výskumníci z troch tureckých univerzít uverejnili v časopise Archive of Oral Biology štúdiu, v ktorej sa in vitro aj in vivo skúmali účinky mastichy proti patogénnym baktériám zo skupiny Streptococcus mutans, ktoré sú jednou z hlavných príčin zubného kazu a ochorení ústnej dutiny vo všeobecnosti. Modelové vzorky Streptococcus mutans sa použili na štúdium antimikrobiálneho účinku mastichy v laboratóriu.

Štúdia 5: Masticha v kombinácii s častým čistením zubov a pravidelnou dentálnou hygienou je faktorom vedúcim k zlepšeniu ústnej hygieny

Klinická štúdia sa uskutočnila na 25 pernamentne zdravých dobrovoľníkoch, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín: prvú tvorili tí, ktorí používali mastichu, a druhú tí, ktorí na porovnanie používali placebo žuvačky. Hodnotenie účinnosti živice pri znižovaní rastu Streptococcus mutans sa uskutočnilo porovnaním vzoriek slín, ktoré boli odobraté obom skupinám účastníkov po 15, 45, 75, 105 a 135 minútach od začiatku žutia mastichy a placebo žuvačky.

V každom z piatich uvedených intervalov sa zistilo, že došlo k významnému postupnému poklesu (15 minút : 37 %, 45 minút : 48,5 %, 75 minút : 56,7 %, 105 minút : 62,7 %) celkovej bakteriálnej populácie vo vzorkách od účastníkov žuvajúcich mastichu, ktorý nakoniec po 135 minútach dosiahol pokles o 62,1 %. Na druhej strane, v prípade placebo žuvačiek nedošlo k zníženiu rastu bakteriálnej populácie. Záverom štúdie sa zistilo, že prítomnosť mastichy má mimoriadne zaujímavý antibakteriálny účinok, ktorý možno prirovnať k účinku antibiotík (vankomycín) v prípade Streptococcus mutans. Tento účinok mastichy sa zdá byť mimoriadne významný, pretože sa týka zníženia výskytu a nebezpečenstva spôsobeného Streptococcus mutans v ústach, ktorý je zodpovedný za odvápňovanie zubnej skloviny a tiež za množstvo ochorení povrchu zubov.

Výsledky štúdie ukazujú, že časté používanie mastichy (prírodnej žuvačky) je významným faktorom zlepšenia ústnej hygieny, a to vždy v kombinácii s častým čistením zubov a pravidelnou dentálnou hygienou.

Zoznam literatúry uvedenej v texte

  1. “Chewing, the fundamental reflex action, offering pleasure and the contribution of Mastiha to its study” M.R. Heath, B. Αναστασιάδου, Minutes of International Symposium: “Chios Mastiha, Tradition and Modern practices”, Chios, October 3-5 1997, p.39.  
  2. “The effect of the natural characteristics of Mastiha on the types of chewing”, V. Anastasiadou, Μ.R. Heath, Minutes of International Symposium: “Chian Mastic, Tradition and Modern practices”, Chios, October 3-5 1997, p.49.
  3. “Chios Mastiha: A potential means in dealing with dental problems”, S. Kiliaridis, Minitues of International Symposium: “Chios Mastiha, Tradition and Modern practices”, Chios, October 3-5 1997, p.67.
  4. “Study of the Viscosity – Elasticity Properties of Various Types of Mastiha After Chewing from Persons of Different Age with Different Dental Conditions”, V. Anastasiadou Stomatology (2002), 59(1), p..39-49
  5. “Evaluation of xerostomy degree in elderly patients with entire dentures”, V. Anastasiadou, Mouth Magazine (2002),30
  6. “Chios Mastiha and oral hygiene. I: A possible measure for decrease microbial plaque formation” Topitsoglou-Themeli V, Dangalis P, Lambrou D, Hell. Stom. Chron. (1984), Vol.28, p. 166-170.
  7. “Chios Mastiha and oral hygiene. II: Differentiation in microbial plaque formation” Topitsoglou-Themeli V, Kolokotronis A, Dangalis P, Lambrou D Pedodontia (1985), Vol. 2, p. 56-59. 
  8. “Mastiha gum Inhibits Bacterial Grow in Oral Cavity”, Munemoto Fukazawa, Keiso Takahashi, Kazuyuki Watanabe, Hitoshi Motohira, Shigeru Amano, Kuniyasu Ochiai and Takashi Miyata, Journal of the Japanese Society of Periodontology (2001), Vol. 43, Issue 13(4) p. 86.
  9. “A Pilot Study on Anti-Plaque Effects of Mastiha Chewing Gum in Oral Cavity”, Keiso Takahashi, Munemoto Fukazawa, Keiso Watanabe, Kuniyasu Ochiai Hirofumi Nishikawa and Takashi Miyata, Journal of Periodontology (2003), Vol. 7, No. 4 p. 507-511.
  10. “Effect of chewing gum on plaque acidogenicity” Koparal E, Ertugrul F, Sabah E. Journal of Clinical Pediatric Dentistry Vol. 24(2) Page 129-32
  11. “In vitro and in vivo antimicrobial effects of mastiha chewing gum against Streptococcus mutans and mutans streptococci” Aksoy A, Duran N, Koksal F, Archives of Oral Biology 2005 Dec 15.
masticha a mastichový olej

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11