Je oxid kremičitý bezpečný?

Obsah článku: Je oxid kremičitý bezpečný?

  • Popis
  • V potravinách a výživových doplnkoch
  • Výskum
  • Limity
  • Záver
  • Ktoré mastichové doplnky stravy obsahujú kremík a prečo ho používame

Popis

Keď sa pozriete na etiketu potraviny alebo výživového doplnku, je pravdepodobné, že uvidíte zložky, o ktorých ste nikdy nepočuli. Niektoré možno ani nebudete vedieť vysloviť. Hoci niektoré vo vás môžu vyvolať pocit váhania alebo podozrenia, iné sú bezpečné a odradí vás len ich názov.

Jednou z takýchto zložiek je oxid kremičitý. Nachádza sa v mnohých výrobkoch, hoci sa často nesprávne chápe.

Čo je to oxid kremičitý?

Oxid kremičitý (SiO2) je prírodná zlúčenina zložená z dvoch najrozšírenejších materiálov na Zemi: kremíka (Si) a kyslíka (O2).

Oxid kremičitý je najčastejšie známy vo forme kremeňa. Prirodzene sa vyskytuje vo vode, rastlinách, živočíchoch a pôde. Zemská kôra obsahuje 59 % oxidu kremičitého. Tvorí viac ako 95 percent známych hornín na našej planéte. Keď sedíte na pláži, je to oxid kremičitý vo forme piesku, ktorý sa vám dostane medzi prsty na nohách.

Dokonca sa prirodzene vyskytuje v tkanivách ľudského tela. Hoci nie je jasné, akú úlohu zohráva, predpokladá sa, že je to základná živina, ktorú naše telo potrebuje?

Prečo sa nachádza v potravinách a výživových doplnkoch?

Oxid kremičitý sa prirodzene vyskytuje v mnohých rastlinách, napr:

  • zelenej listovej zelenine
  • červenej repe
  • paprike
  • hnedej ryži
  • ovse

Oxid kremičitý sa pridáva aj do mnohých potravín a výživových doplnkov. Ako potravinárska prísada slúži ako protihrudkujúca látka, ktorá zabraňuje tvorbe hrudiek. V doplnkoch stravy sa používa na zabránenie zlepeniu rôznych práškových zložiek.

Tak ako v prípade mnohých iných prídavných látok do potravín, aj v prípade oxidu kremičitého ako prídavnej látky majú spotrebitelia často obavy. Početné štúdie však naznačujú, že na tieto obavy nie je dôvod.

Čo hovorí výskum?

Skutočnosť, že kremík sa nachádza v rastlinách a pitnej vode, naznačuje, že je bezpečný. Výskum ukázal, že oxid kremičitý, ktorý prijímame v potravinách, sa v našom tele nevytvára. Namiesto toho sa vyplavuje obličkami.

Chronické vdychovanie prachu oxidu kremičitého však môže viesť k progresívnemu, často smrteľnému ochoreniu pľúc - silikóze. Táto expozícia a ochorenie sa vyskytujú predovšetkým u ľudí, ktorí pracujú v:

  • baníctve
  • v stavebníctve
  • v kameňolomoch
  • v oceliarskom priemysle
  • pri pieskovaní

Hoci sa mnohé štúdie o oxidu kremičitom uskutočnili na zvieratách, vedci nezistili žiadnu súvislosť medzi potravinárskou prísadou oxid kremičitý a zvýšeným rizikom rakoviny, poškodenia orgánov alebo úmrtia. Okrem toho sa v štúdiách nenašli žiadne dôkazy o tom, že by oxid kremičitý ako prídavná látka v potravinách mohol ovplyvniť reprodukčné zdravie, pôrodnú hmotnosť alebo telesnú hmotnosť.

Aj americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) uznal oxid kremičitý za bezpečnú prídavnú látku do potravín. V roku 2018 Európsky úrad pre bezpečnosť potravín vyzval Európsku úniu, aby zaviedla prísnejšie pravidlá pre oxid kremičitý, kým sa nevykoná ďalší výskum. Ich obavy sa týkali najmä nanočastíc (z ktorých niektoré boli menšie ako 100 nm).

Predchádzajúce usmernenia nadväzovali na dokument z roku 1974 vypracovaný v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou. V tomto dokumente sa konštatovalo, že jediné negatívne účinky na zdravie spojené s oxidom kremičitým boli spôsobené nedostatkom kremíka. Novšie výskumy môžu zmeniť usmernenia a odporúčania.

Boli stanovené bezpečné limity?

Hoci doterajší výskum naznačuje, že riziká spojené s príjmom oxidu kremičitého sú malé, Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) stanovil horné limity jeho spotreby: oxid kremičitý by nemal prekročiť 2 % celkovej hmotnosti potraviny. Dôvodom je predovšetkým to, že množstvá vyššie, ako sú stanovené limity, neboli dostatočne preskúmané.

Slovo na záver

Oxid kremičitý sa prirodzene vyskytuje v zemi a v našom tele. Zatiaľ neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že je nebezpečné prijímať ho ako prídavnú látku do potravín, ale je potrebné vykonať ďalší výskum o tom, akú úlohu zohráva v tele. Chronické vdychovanie prachu oxidu kremičitého môže viesť k ochoreniu pľúc.

Ľudia, ktorí trpia ťažkými alergiami, majú eminentný záujem vedieť, aké prídavné látky sú v potravinách, ktoré konzumujú. Ale aj keď netrpíte takouto alergiou, je lepšie byť opatrný, pokiaľ ide o prídavné látky v potravinách. A aj malé zmeny v obsahu minerálnych látok môžu mať zásadný vplyv na zdravé fungovanie organizmu. Dobrým prístupom je konzumácia celých potravín a získavanie zdravého množstva kremíka.

Ktoré výživové doplnky Masticlife obsahujú oxid kremičitý a prečo?

Masticlife je európska spoločnosť, ktorá dodržiava normy EÚ pre výživové doplnky. Keďže oxid kremičitý pôsobí ako prirodzená protihrudkujúca látka, používame ho na zabránenie hrudkovateniu (zlepeniu) mastichy a inulínu. Ktoré mastichové doplnky stravy obsahujú tento oxid?

 

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11