Rozdiel medzi pálením záhy a poruchou trávenia (dyspepsia)

Pálenie záhy a tráviace ťažkosti (dyspepsia) sú bežné gastrointestinálne problémy, ktoré sa často ľahko zamieňajú. Hoci sa niekedy môžu vyskytovať spoločne, ide o samostatné tráviace problémy.

Obsah článku: Rozdiel medzi pálením záhy a poruchou trávenia (dyspepsia)

  1. Príznaky
  2. Príčiny
  3. Liečba
  4. Prevencia
  5. Kedy navštíviť lekára
  6. Záver

Ak teda trpíte žalúdočnou nevoľnosťou, grganím alebo pálením na hrudníku, ako zistíte, či ide o žalúdočnú nevoľnosť alebo len o pálenie záhy? Zistite, aké sú príznaky a príčiny týchto gastrointestinálnych problémov a ako im môžete predchádzať.

Príznaky pálenia záhy vs. poruchy trávenia (dyspepsia)

Aby sme vám pomohli rozlíšiť pálenie záhy od porúch trávenia, pozrieme sa bližšie na príznaky podľa ich lokalizácie, t. j. kde sa jednotlivé problémy vyskytujú, čo vás bolí alebo kde je bolesť najvýraznejšia.

Hoci tráviace ťažkosti postihujú predovšetkým brucho, príznaky pálenia záhy môžete pociťovať aj v hrudníku a pažeráku. Majte na pamäti, že je možné, že sa súčasne vyskytnú tráviace ťažkosti a pálenie záhy.

Tabuľka príznakov

Tu je tabuľka príznakov, ktoré sa bežne spájajú s pálením záhy aj tráviacimi ťažkosťami:

 

Pálenie záhy

Poruchy trávenia

Pocit pálenia na hrudi x  
Pocit pálenia v hornej časti brucha   x
Bolesť na hrudníku x  
Bolesť brucha   x
Nadúvanie   x
Kyslá chuť v ústach x  
Regurgitácia žalúdočnej kyseliny x  
Nadmerné grganie   x
Príznaky sa zhoršujú, keď ležíte alebo sa ohýbate x x
Pocit plnosti počas jedla   x
Nadmerné nadúvanie   x
Bolestivé prehĺtanie x  

Príčiny pálenia záhy vs. poruchy trávenie

Pálenie záhy a tráviace ťažkosti môžu mať veľmi odlišné príčiny, pretože ide o rôzne stavy. Ostatné príčiny sa však prekrývajú a sú rovnaké.

Pálenie záhy

Pálenie záhy vzniká, keď sa žalúdočná kyselina vracia do pažeráka v dôsledku slabého alebo uvoľneného dolného pažerákového zvierača. Môže to byť aj príznak chronického ochorenia nazývaného gastroezofageálna refluxná choroba (GERD).

Reflux môže časom poškodiť pažerák a viesť ku komplikáciám, ako je rakovina pažeráka alebo Barrettov pažerák. Medzi rizikové faktory pálenia záhy patria:

  • nadváha alebo obezita
  • tehotenstvo
  • fajčenie alebo dokonca pasívne fajčenie

V niektorých prípadoch môžu niektoré potraviny vyvolať pálenie záhy. Patria medzi ne:

  • mastné potraviny
  • alkohol
  • káva
  • čokoláda
  • vyprážané potraviny
  • korenie
  • paradajky
  • cibuľa
  • cesnak
  • mäta pieporná
  • citrusové plody/šťavy

Poruchy trávenia (dyspepsia)

Niektoré potraviny, ktoré spôsobujú pálenie záhy, môžu tiež spôsobiť tráviace ťažkosti, vrátane kofeínu, korenistých alebo kyslých jedál a alkoholu. Poruchy trávenia môžu byť spôsobené aj konzumáciou veľkých porcií jedla alebo príliš rýchlym jedením.

Poruchy trávenia môžu byť spôsobené aj základnými poruchami trávenia, vrátane:

Úzkosť a depresia môžu u niektorých ľudí pravidelne narúšať žalúdok a viesť k tráviacim problémom. Výskum tiež naznačuje, že tráviace ťažkosti môžu mať genetickú príčinu.

Liečba pálenia záhy vs. poruchy trávenia

Pálenie záhy aj tráviace ťažkosti sa dajú liečiť voľnopredajnými prípravkami, ako sú:

  1. Antacidá na mierne, príležitostné príznaky pálenia záhy. Antacidá pôsobia tak, že neutralizujú žalúdočnú kyselinu. Môžu sa užívať hneď, ako sa objavia príznaky, alebo pred konzumáciou spúšťacích potravín, aby sa im predišlo. Antacidá sa nemajú užívať každý deň, pokiaľ vám lekár neurčí inak. Každodenné používanie môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti.
  2. Inhibítory protónovej pumpy (PPI) sú určené na dlhodobú liečbu. Inhibítory protónovej pumpy pôsobia tak, že znižujú množstvo kyseliny v žalúdku, čím umožňujú hojenie pažeráka.
  3. H2 blokátory: sú tiež určené na zníženie žalúdočnej kyseliny, ale nie sú také silné ako inhibítory protónovej pumpy.
  4. Pred užívaním akýchkoľvek rastlinných liekov na tráviace ťažkosti sa poraďte so svojím lekárom, pretože by ste si mohli neúmyselne zhoršiť pálenie záhy alebo tráviace ťažkosti.

Prevencia pálenia záhy a porúch trávenia

Príležitostnému páleniu záhy alebo poruchám trávenia možno do značnej miery predísť. Metódy prevencie sú pri oboch stavoch rovnaké. Tu sú niektoré zo spôsobov, ako môžete pomôcť zmierniť príznaky pálenia záhy a tráviacich ťažkostí.

Tieto preventívne opatrenia môžu tiež pomôcť zmierniť príznaky chronického pálenia záhy alebo tráviacich ťažkostí, ale budete musieť navštíviť lekára, ktorý vám pomôže liečiť základné príčiny, aby sa zabránilo ďalším komplikáciám.

Kedy navštíviť lekára pri pálení záhy a pri poruchách trávenia

Ak sa vaše príznaky pálenia záhy a/alebo tráviacich ťažkostí nezlepšia po niekoľkých týždňoch používania domácich prostriedkov a preventívnych opatrení, navštívte svojho lekára.

Chronické pálenie záhy alebo tráviace ťažkosti môžu byť príznakom zdravotného stavu, ktorý si vyžaduje liečbu. Aby sa zistila príčina chronických tráviacich ťažkostí alebo pálenia záhy, lekár vám môže nariadiť niekoľko testov vrátane:

  1. fyzikálne vyšetrenie brucha
  2. test kyslou sondou na meranie, kedy (a koľko) sa žalúdočná kyselina vracia do pažeráka.
    zobrazovacie vyšetrenia, ako je röntgenové vyšetrenie a endoskopia (najmä ak máte viac ako 60 rokov), ktoré sa zamerajú na pažerák a žalúdok.
  3. krvné testy alebo testy stolice na vylúčenie bakteriálnych infekcií, ktoré môžu spôsobiť tráviace problémy.

Ak sa u vás objaví niektorý z nasledujúcich príznakov, ktoré môžu naznačovať komplikácie tráviaceho traktu, vyhľadajte svojho lekára:

  • bolesť brucha, ktorá nemizne
  • časté vracanie
  • krv vo zvratkoch alebo stolici
  • dechtové stolice
  • ťažkosti s prehĺtaním
  • zožltnutie kože alebo očí (žltačka)
  • strata chuti do jedla
  • neúmyselný úbytok hmotnosti

Ak pálenie záhy alebo tráviace ťažkosti sprevádzajú nasledujúce potenciálne príznaky srdcového infarktu, vyhľadajte lekársku pomoc.

  1. bolesť alebo napätie v hrudníku, ktoré sa šíri do ramien, chrbta, krku a čeľuste.
  2. závraty alebo točenie hlavy
  3. náhla únava
  4. studený pot
  5. dýchavičnosť
  6. nevoľnosť alebo vracanie

Záver

Pálenie záhy a tráviace ťažkosti majú podobné príčiny a dajú sa zmierniť podobnými zmenami životného štýlu a voľnopredajnými prípravkami. Je však dôležité zistiť, či vaše príznaky súvisia s pálením záhy alebo tráviacimi ťažkosťami, a prediskutovať ich s lekárom.

Ak zistíte, že potrebujete antacidá každý deň, alebo ak príznaky pálenia záhy alebo tráviacich ťažkostí trvajú dlhšie ako niekoľko týždňov, možno budete musieť navštíviť lekára, aby vás ďalej vyšetril. Liečba základného problému tráviaceho traktu môže pomôcť zmierniť vaše príznaky a zároveň zabrániť ďalším komplikáciám.

Mohlo by vás zaujímať:

Myslíte si, že vaše problémy spôsobuje infekcia helikobakterom pylori? Otestujte sa v pohodlí domova a výsledok sa dozviete do 10 minút.

Kúpiť domáci test H. pylori.

Zdroj článku a štúdie: webová stránka Healthline
 

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11