Reflux čiže refluxná choroba pažeráka

Reflux pažeráka, refluxná choroba pažeráka, GERD, oslabený pažerákový zvierač, pálenie záhy aj kyslosť v ústach - to sú všetko zdravotné komplikácie, o ktorých často počúvame. V tomto článku zhrnieme základné informácie o refluxe, jeho príznaky a prejavy, príčiny a možnosti jeho liečby.

V tomto článku sa zameriame na:

  • Čo je pažerák a kde sa v ľudskom tele nachádza
  • Čo je reflux pažeráka
  • Prejavy refluxu pažeráka
  • Dôsledky refluxu
  • Príčiny refluxu. Ako a prečo diagnostikovať?
    • Potraviny spôsobujúce reflux: co (ne) jíst a (ne) piť?
  • Liečba refluxu
    • Lieky
    • Zmena životného štýlu pri refluxu
    • Dieta
  • Babské rady: mlieko, jogurt, jablčný ocot, zázvor, med a citrónová voda
  • Môže stres spôsobiť reflux? Čo je reflux zo stresu?
    • Ako zvládnuť reflux zo stresu?
  • Masticha pri refluxu

    Čo je pažerák

    Pažerák je trubicovitá časť tráviacej trubice, ktorá spája hltan a žalúdok. Jeho dĺžka je zhruba 25 cm. Rozhryzené sústo pažerákom prejde do žalúdka. Je uložený za priedušnicou.

    Reflux pažeráka

    Refluxná choroba pažeráka (pažerákový reflux) je nepríjemné ochorenie, ktoré sa bezprostredne prejavuje tzv. pálením záhy a kyslým alebo horkým pocitom v ústach. Okrem týchto priamych prejavov je reflux častou príčinou zápalu pažeráka a hlasiviek, chrapotu a zubného kazu.

    Pri refluxne pažerákovej chorobe neplní správne svoju funkciu ezofágový zvierač. Obsah žalúdka sa cez oslabený pažerákový zvierač dostáva späť do pažeráka a ďalej späť do tráviaceho traktu. Kyselina chlorovodíková spoločne s kyslými časťami jedál poškodzujú sliznicu pažeráka, hltanu a úst. Zápal pažeráka sa vyvinie pri dlhodobom poškodzovaní sliznice pažeráka žalúdočnými šťavami.

    Príznaky refluxu a choroby pažeráka sú:

    • pálenie na hrudi a v hrdle
    • nepríjemný pocit horkosti v ústach
    • tlak za hrudnou kosťou
    • grganie
    • žalúdočná nevoľnosť
    • alebo ťažkosti pri prehĺtaní

    Prejavy refluxu:

    1. zápach z úst
    2. zubný kaz a zápaly ďasien
    3. pálenie v krku
    4. ťažkosti s prehĺtaním
    5. zachrípnutie a problémy s hlasom
    6. astma
    7. kašeľ
    8. zápal pažeráka
    9. časté odkašliavanie, zahlienenie

    Príčina refluxu pažeráka. Ako a prečo diagnostikovať reflux pažeráka?

    Je nutné vziať na vedomie, že ťažkosti pažerákového zvierača v priebehu života niekedy stretnú každého alebo takmer každého. Ak si odmyslíme pomerne časté problémy u malých detí, môže reflux vyvolať určitá strava (najmä korenená) alebo nápoje (najmä alkohol). Príčinou môže byť aj stres a psychika.

    Potraviny spôsobujúce reflux: čo (ne) jesť a (ne) piť?

    Nemožno plošne povedať, kedy a po ktorých potravinách sa reflux zhoršuje. Je to veľmi individuálna vec. Ale všeobecne možno konštatovať, že niektoré jedlá a potraviny spôsobujú reflux a pálenie záhy častejšie. Medzi spúšťače pálenie záhy a refluxu patria:

    • sladké jedlá a čokoláda
    • fastfood
    • alkohol - predovšetkým víno
    • kofeínové nápoje - káva a čaj
    • mätový čaj
    • niektoré druhy ovocia a zeleniny - cibuľa, cesnak, paradajky, kapusta ...

    Liečba: lieky, zmena životného štýlu a diéta

    Lieky

    Zdravotným problémom sú chronické ťažkosti v pažeráku. Pokiaľ príznaky refluxu pretrvávajú je nevyhnutné vyhľadať vyšetrenie odborného lekára. Liečba refluxu by sa mala opierať o diagnostiku. Tá sa vykonáva rôznymi spôsobmi od vyšetrenia slín a kyslosti v ústach až po gastroskopiu.

    Vynikajúci úvod do problematiky, opis diagnostiky a liečba refluxu je v texte s názvom Extraezofageální refluxná choroba - interdisciplinárny konsenzus, ktorý bol uverejnený v Časopise lekárov slovenských 2011. Článok okrem iného konštatuje stúpajúcu prevalenciu refluxnej choroby pažeráka a ďalších porúch pažeráka a súčasne ich dáva do súvislosti s problémami iných orgánov vrátane podrobného zoznamu všetkých prejavov. Súčasťou článkov je rozsiahly prehľad odporúčanej literatúry. Téma "Zápal pažeráka liečba" je teda v tomto časopise daná do jasných súvislostí a ak vás táto téma hlbšie zaujíma, odporúčame vám si článok prečítať.

    Po stanovení diagnózy sa lekár rozhodne pre postup, ktorý môže zahŕňať predpísanie určitých liekov, alebo ich kombinácie na zvládnutie všetkých ťažkostí a potlačenie príznakov:

    • antacidá - často sa najprv odporúčajú antacidá, ktoré zmiernia prejavy pálenia záhy a ďalšie mierne príznaky refluxu
    • lieky znižujúce produkciu žalúdočnej kyseliny - inhibítory protónovej pumpy
    • prokinetiká, pomáhajú rýchlejšie vyprázdniť žalúdok

    Zmena životného štýlu pri refluxu

    Na zmiernenie prejavov refluxu a pálenia záhy je vhodné zvážiť zmenu stravovacích návykov, životného štýlu. Odporúčame zaviesť si potravinový denník. Starostlivo si zapisovať potraviny a nápoje, po ktorých sa Vaše ťažkosti zhoršujú. A tieto potraviny úplne vynechať z jedálnička, alebo je aspoň silno obmedziť! Všeobecné pravidlá pre úľavu a zmiernenie ťažkostí sú:

    1. Vynechajte potraviny a nápoje spôsobujúce reflux a pálenie záhy: čokoláda a sladké pokrmy, mätový čaj, tučné jedlá a fastfood, nápoje s obsahom kofeínu, alkoholické nápoje. Z ovocia a zeleniny: citrusové plody, paradajky, cesnak, ai. Vyhnite sa koreneným jedlám.
    2. Jedzte pomaly a menšie porcie. Urobte si čas, ktorý bude určený iba konzumácii jedla. Nevenujte sa u toho ničomu inému a jedzte pomaly a v pokoji. Ak trpíte refluxom a pálením záhy tiež n noci, nejedzte 2-3 hodiny pred spaním. Každé sústo poriadne rozhryzte - i toto vedie k zníženiu ťažkostí.
    3. Prestaňte fajčiť. (Aj z mnohých ďalších dôvodov, nielen kvôli refluxu)
    4. Schudnite. Ak trpíte obezitou, môžu byť Vaše prejavy refluxu a pálenia záhy oveľa častejšie a úpornejšia.
    5. Nestresujte sa. Stres zažívanie neprospieva. Jedzte v pokoji, pri jedle relaxujte. A nielen u jedla. Zvoľnite. Doprajte si pár (desiatok) minút cez deň len pre seba. Bežte na prechádzku, sadnite si s Vašou obľúbenou knižkou alebo k obľúbenému seriálu. Spite dostatok hodín.

    Diéta: potraviny, ktoré pomáhajú pri refluxe (pálenie záhy)

    Mnoho potravín pomáha zmierňovať prekyslenie žalúdka a pálenie záhy. Hlavné diétne potraviny pri refluxu sú:

    • potraviny s vysokým obsahom vlákniny (celozrnné pečivo, ovsené vločky, kuskus, hnedá ryža, sladké zemiaky, mrkva, repa, zelená zelenina, ako je špargľa, brokolica a zelené fazule)
    • alkalické potraviny (banány, melóny, karfiol, fenikel, orechy ...)
    • potraviny s vysokým obsahom vody (uhorka, šalát, vodný melón, polievky - vývar, bylinkové čaje)

    7-dňový diétny plán pri refluxe: pre dlhodobú úľavu

    Babské rady: mlieko, jogurt, jablčný ocot, zázvor, med a citrónová voda

    Mlieko

    Pomáha mlieko pri pálení záhy? Možno? Ale aké? Mlieko sa predáva v rôznych variantoch - plnotučné, polotučné, odstredené alebo odtučnené mlieko. Tuk v mlieku môže zhoršiť reflux kyseliny a pálenie záhy. Ale odtučnené mlieko môže čiastočne pôsobiť ako tlmič medzi žalúdočné výstelkou a kyslým obsahom žalúdka a poskytuje rýchlu úľavu od príznakov pálenia záhy.

    Jogurt

    Nízkotučný jogurt majú rovnaké upokojujúce vlastnosti ako odtučnené mlieko. A obsahujú tiež zdravou dávkou probiotík (dobré baktérie, ktoré zlepšujú trávenie).

    Jablčný ocot

    Malé množstvo jablčného octu zriedeného vodou uľavuje od pocitu kyslého refluxu.

    Zázvor

    Zázvor je vďaka svojim vlastnostiam jedným z najlepších zažívacích pomocníkov. Je zásaditý a protizápalový, čo upokojuje podráždený tráviaci trakt. Pitie po malých dúškoch Vám brzo uľaví od pocitu pálenia záhy.

    Med a citrónová voda

    Citrónová šťava je veľmi kyslá, ale malé množstvo zmiešanej s teplou vodou a medom má alkalizačné účinok, ktorý neutralizuje žalúdočnú kyselinu. Med tiež obsahuje prírodné antioxidanty, ktoré chránia zdravie buniek.

    Pozor na mätu!

    Mätový čaj síce má mať na žalúdok upokojujúci účinok, ale bohužiaľ často spôsobí kyslý reflux.

    Môže stres spôsobiť reflux? Čo je reflux zo stresu?

    Pozorujete na sebe, že sa Vaše zdravotné problémy s príznakmi refluxu prejavujú v stresových situáciách? Napríklad keď idete na pohovor alebo tesne pred významnou rodinnou udalosťou? Nie ste v tom sami. Stres a stresová situácia môže mať negatívny vplyv na Vaše zdravotné problémy. Niektoré štúdie ukazujú súvislosť medzi stresom a pálením záhy a refluxom.

    Ako zvládnuť reflux zo stresu?

    Vedci sa domnievajú, že stres môže spôsobiť chemické zmeny v mozgu, ktoré zvyšujú citlivosť receptorov bolesti, a Vy ste potom citlivejší aj na mierne zvýšenie hladiny kyselín. Stres môže tiež znížiť produkciu látok -  prostaglandínov, ktoré normálne chránia žalúdok pred účinkami kyselín. Stres spojený s vyčerpaním môže viesť k častejšiemu refluxu kyseliny. Stresový reflux sa dá zvládnuť pomocou rôznych techník.

    Čo môžem urobiť?

    Osvojenie si techník na zvládanie stresu môže pomôcť znížiť riziká ako: srdcové choroby, mŕtvica, obezita, syndróm dráždivého čreva a depresie. Čím lepšie sa vysporiadate so stresom, tým lepšie sa budete cítiť.

    1. Cvičenie a šport: pomáhajú uvoľniť napnuté svaly a uvoľňujú prirodzené hormóny, vďaka ktorým sa budete cítiť dobre. Vďaka pravidelnému pohybu tiež schudnete a to by sa malo prejaviť menším tlakom na brucho a žalúdok.
    2. Úprava jedálnička + diéta: To je veľmi dôležité, ak ste v strese, je pravdepodobnejšie, že budete citlivejší na potraviny, ktoré vyvolávajú pálenie záhy (čokoláda, kofeín, citrusové plody a džúsy, paradajky, korenené jedlá a mastné pokrmy). Upravte svoj jedálniček a zaraďte viac vyššie spomenutých potravín (pozri časť - Diéta: potraviny, ktoré pomáhajú pri refluxe).
    3. Dostatočný spánok: Stres a spánok tvorí cyklus. Spánok prirodzene obmedzuje stres a menej stresu môže viesť k lepšiemu spánku. Aby ste sa vyhli príznakom pálenia záhy počas spánku, spite so zvýšenou hlavou (hornou polovicou tela).
    4. Skúste rôzne relaxačné techniky: jogu, tai chi alebo relaxačnú hudbu, ai.
    5. Naučte sa hovoriť "nie": uprednostňujte priateľov a aktivity, ktoré máte radi. Je v poriadku odmietnuť veci, ktoré nie sú pre Vás prioritou!
    6. Smejte sa: oddýchnite si pri zábavnom filme alebo knihe. Stretnite sa s priateľmi. Smiech je jedným z najlepších prírodných odbúravačov stresu.

    Masticha pri refluxu

    Je pravdepodobné, že odborný lekár navrhne liečbu refluxu za pomoci šetrných prírodných prostriedkov, ktoré nemajú vedľajšie efekty a nezaťažujú organizmus.

    Živica pistacia lentišku je tradičným prírodným receptom na pálenie záhy a zápach z úst. Zvyčajne sa žujú surovej mastichový kryštály.

    Masticha a reflux, refluxná choroba pažeráka

    Účinnejšie formou sú mastichový kapsule, čisto prírodný potravinový doplnok pre správne fungovanie zažívacieho systému, ktoré obsahujú čistý mastichový prášok a účinnú látku dopravujú priamo do miesta pôsobenia. Kapsule s mastichovým práškom bez prísad sú najúčinnejšie. Na prevenciu sa prípadne užívajú aj kapsule s mastichovým práškom doplneným o prebiotiká v pomere 60:40.

    Odporúčaná denná dávka mastichy pri refluxu

    reflux

    Aké sú skúsenosti užívateľov Masticlife?

    V našom blogu sú k dispozícii autentické vyjadrenie užívateľov kapsúl Masticlife vrátane tých, ktorí refluxom trpia. Hoci mnoho z nich považuje mastichový kapsule zo účinnú liečbu refluxnej choroby pažeráka, sme skeptickejší. Masticha totiž skôr veľmi účinne tlmí nepríjemné dôsledky nesprávnej funkcie pažerákového zvierača a dáva pocit vyliečenie. Je nepravdepodobné, že by mastichový kúra dokázala zvierač "napraviť". V každom prípade sledujeme výskum a budeme veľmi radi, ak sa potvrdí náš omyl a naopak nadšenie mnohých pacientov.

    Výživové doplnky chioskej mastichy

    1 z 18

    Liečebné sady

    1 z 11