Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
8:00 - 16:30
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 40 € a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Chioská masticha

Chioská masticha

Chioská masticha je živica pistacie mastixovej (Pistacia lentiscus, grécky "schinos") pestovanej na ostrove Chios. Kým pistacia rastie divoko v rozsiahlej oblasti celého Stredomoria, je južný Chios jediným miestom, kde sa systematicky pestuje a kde produkuje účinnú mastichu.

Chios Mastiha (Μαστιχα Χιου) je bez preháňania fenomenálna substancia so širokým uplatnením vo farmácii, výrobe potravín a kozmetiky. Príbeh mastichy je pútavým rozprávaním o histórii, farmakológii a dokonca aj o marketingu. Masticha obsahuje podľa súčasných zistení viac ako 100 prospešných látok, pričom doteraz sa ich podarilo určiť približne 80.

Chioská masticha kvapka živice

Jedná sa o veľmi aromatickú a chuťovo výraznú vyzretú živicu, ktorá vzniká odkvapkávaním z umelo vytvorených zárezov kmeňa lentiškov.
Masticha zozbieraná z kmeňa, konárov a z plochy pod stromom sa po vytriedení a vyčistení používa vo svojej originálnej podobe živicových kryštálov - sĺz a ako surovina pre ďalšie spracovanie

Názov "masticha" sa často používa aj pre žuvačky, likéry, potravinové doplnky alebo cukrovinky. V týchto prípadoch ide o nepresné označenie produktov, ktoré majú mastichu ako základnú surovinu.

Možno Vás zaujíma: