Žalúdočné problémy a ako sa ich zbaviť?

Po jedle trápia mnoho ľudí kŕče v bruchu alebo pálenie záhy. Čo s tým môžete robiť?

Proces trávenia

Trávenie jedla začína v ústach. Zuby rozdrvia každé sústo na malé kúsky, slinné žľazy zároveň produkujú ich sekrét, bohatý na enzýmy. Týmto spôsobom sa prvé zložky potravy zhruba rozložia a sústo je mäkké a ľahko sa prehltne.

Pažerákom sústo doputuje do žalúdka. Tam prebieha druhá fáza trávenie prostredníctvom žalúdočnej kyseliny. Rovnako ako mlynček aj spodná časť žalúdka, Antrum, mieša a drví potravu intenzívnymi pohybmi svalov.

Živiny prechádzajú z čreva do krvi

Jedlo sa nakoniec dostáva do dvanástnika v malých porciách - až päť hodín po jedle - prechádza vrátnikom (pylorus). Enzýmy zo slinivky (pankreas) a žlče z pečene a žlčníka reagujú s tukmi, bielkovinami a sacharidmi a rozkladajú ich, aby ich telo mohlo absorbovať do krvného riečišťa a využiť ich. Až potom zvyšky potravy prekĺznu tenkým črevom do hrubého čreva, kde miliardy baktérií čakajú na strávenie posledných zvyškov.

Pre väčšinu ľudí je však dobré jedlo oveľa viac než príjem základných výživových zložiek - môže byť potešením. Ale niekedy čoskoro potom vzniknú nepríjemné ťažkosti, ktoré môžu dokonca prerásť v skutočné zdravotné problémy.

Objasnite akékoľvek neobvyklé príznaky

Po väčšom, ale aj malom jedle sa mnohí sťažujú na obrovský pocit plnosti, pálenie záhy alebo bolesti v hornej časti brucha. Kŕče, ktoré často trvajú len niekoľko minút, sú veľmi nepríjemné. Niektorí ľudia už tieto príznaky očakávajú, pretože vedia, že jedli nevhodne, veľmi rýchlo alebo potraviny a (tučné, vyprážané, sladké, korenené) pokrmy, o ktorých vedia, že im spôsobujú žalúdočné problémy.

Lekári radia, že ak sa také problémy objavia prvýkrát a sú neobvyklé, obmedzujúce, mali by ste určite navštíviť lekára. To platí najmä v prípade, že máte tiež závažné príznaky, ako je zvracanie krvi alebo čiernu stolicu. Toto je potom zdravie ohrozujúce situácie, ktorá vyžaduje okamžitú konzultáciu s lekárom a vhodné vyšetrenie problému.

Žalúdočné problémy: príčiny

Tlak v žalúdku, žalúdočné problémy, bolesti brucha môžu mať mnoho príčin:

  • žalúdočný vred
  • vred na dvanástniku
  • reflux
  • ochorenie pankreasu
  • ochorenia žlčových ciest

Ak žalúdok produkuje viac kyseliny, než dokáže sliznica zvládnuť, dôjde k zápalu steny žalúdka. Lieky, ako sú fylosilikát, váži prebytočnú kyselinu. H2 blokátory alebo inhibítory protónovej pumpy znižujú produkciu kyseliny. Samoliečba by nemala trvať dlhšie ako 14 dní. Ak príznaky pretrvávajú, je vhodné vyhľadať lekára.

Žalúdočná baktéria Helicobacter pylori môže byť tiež zodpovedný za žalúdočné problémy a v najhoršom prípade môže spôsobiť žalúdočný vred. Lekár vykoná testy na potvrdenie nákazy Helicobacterom. Ak je helicobacter pylori test pozitívny, lekár vám predpíše kombináciu antibiotík, ktoré majú baktériu vyhubiť. Potom by mali vymiznúť aj žalúdočné problémy.

helicobacter pylori

Stres môže spôsobiť bolesť brucha a žalúdočné problémy

V mnohých prípadoch však nezanedbateľnú úlohu zohráva aj psychika. Koniec koncov, celý proces trávenia je riadený hustou sieťou miliónov nervových buniek, ktoré obklopujú celý gastrointestinálny trakt a sú v priamom kontakte s mozgom.

Enterický nervový systém, odborný termín pre "brušný mozog", nezávisle riadi všetky zažívacie procesy, stimuluje svaly orgánov a spracováva signály z receptorov. Gastroenterológovia už v štúdiách preukázali, že chronické stresové situácie môžu tiež zaťažovať trávenie a môžu spôsobiť žalúdočné problémy.

Mnoho ľudí však trpí bolesťou brucha a žalúdočnými problémami aj bez stresu. Môžu ich vyvolať:

  • nepravidelné alebo hektické stravovanie
  • rovnako ako nikotín
  • lieky
  • príliš veľa alkoholu

Prečo však niektorí ľudia netolerujú korenené, kyslé alebo sladké jedlá? Často je to neznášanlivosť určitých zložiek potravy, ktorá vedie k nadúvaniu a bolesti brucha u mnohých pacientov.

Mastné jedlá zaťažujú žalúdok na dlhú dobu

Niekedy môže byť príčinou nedostatok enzýmov. V takom prípade nemožno potravu dobre stráviť. Pri trávení potom dochádza k nadmernej tvorbe plynu, ktorý spôsobuje nadúvanie.

Inokedy sú na vine alergie, ktoré vedú k žalúdočným problémom. Jediným riešením pre pacientov je zvyčajne dôsledné vyhýbanie sa problematickým potravinám a nápojom. Potraviny s veľmi vysokým obsahom tuku sú pre väčšinu ľudí problematické, pretože tuky zostávajú v žalúdku najdlhšie, zaťažujú tak trávenie na dlhšiu dobu. V prípade porúch pankreasu alebo tvorby žlče už nemožno tuky správne metabolizovať.

Káva môže pomôcť tráveniu

Ak pijete alkohol k jedlu, môže sa stať, že si spôsobíte tráviace problémy, pretože to môže za určitých okolností spomaliť proces trávenia. Pitie (vhodného) alkoholu - aperitív - v malom množstve môže naopak zlepšiť tráviaci proces. Stimuluje sa potom tvorba kyseliny. To však platí iba pre veľmi malé množstvá, napríklad pohár piva alebo vína. Alkoholické nápoje s vysokým obsahom alkoholu sa takto nesprávajú.

Niektorí gastroenterológovia tvrdia, že espresso po jedle môže byť tiež veľmi prospešné pre trávenie, pretože káva stimuluje krvný obeh, stimuluje gastrointestinálny trakt a po jedle sa budete cítiť znovu rýchlejšie fit.

Žalúdočné problémy a ako sa im brániť

Ak trpíte nadprodukciou žalúdočnej kyseliny, mali by ste sa vyhýbať alkoholu a káve, ktoré tiež stimulujú produkciu žalúdočných kyselín.

Bylinné doplnky z lekárne môžu tiež poskytnúť užitočnú podporu pre gastrointestinálny trakt (Chioská masticha: prispieva k normálnej činnosti tráviaceho traktu). Alternatívne môžu pomôcť lieky proti nadúvaniu.

Diétne odporúčania:

  • znížiť stres
  • jesť pomaly
  • jesť malé porcie
  • dobre žuť
  • piť dostatok vody
  • potravinový denník

Myslíte si, že vaše problémy spôsobuje infekcia helicobacterom pylori? Otestujte sa v pohodlí a súkromí domova a zistite výsledok za 10 minút.

Kúpiť test

helicobacter pylori test stolice

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11