Bolesť žalúdka po jedle

Hlad má veľké oči? Takmer každý kto to niekedy prehnal a zjedol viac než bolo zdravé, tak trpel zažívacími ťažkosťami, pocitom plnosti a nevoľnosti. Ak však trpíte bolesťami žalúdka, aj keď jete normálne množstvo jedla, môže to byť známka zdravotného problému.

Obsah článku:

  • Priznaky bolesti žalúdka
  • Príčiny: alergie, potravinová intolerancia, celiakia, Crohn, vredy, aj.
  • Ako diagnostikovať
  • Liečba
  • Komplikácie
  • Masticha pri bolesti žalúdka

    Väčšina príčin bolesti žalúdka a zažívacích ťažkostí nie je závažná a nevyžaduje lekársku starostlivosť. Mierne podráždenie žalúdka možno zvyčajne liečiť doma - liekmi bez predpisu, doplnkami stravy, ktoré podporujú trávenie alebo vhodnou diétou. Ak je však vaša bolesť stredná alebo silná, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Vaše ťažkosti môžu byť známkou vážneho zdravotného stavu.

    Príznaky bolesti žalúdka

    Existuje mnoho rôznych druhov bolestí žalúdka a jeho podráždenie. Medzi bežné príznaky žalúdočnej nevoľnosti patrí:

    Príčiny bolesti žalúdka po jedle

    Je celkom veľa možných príčin bolesti žalúdka po jedle. Medzi hlavné príčiny patria:

    Alergia na potraviny

    Potravinová alergia sa prejaví tak, že si Vaše telo zamení určité jedlo za niečo škodlivé a Váš imunitný systém uvoľní protilátky, aby s tým bojoval. Táto imunitná odpoveď môže spôsobiť rad príznakov, vrátane bolesti žalúdka. Medzi bežné potraviny, ktoré spôsobujú alergie patria:

    • mlieko
    • kôrovce
    • sója
    • vajcia
    • arašidy a orechy
    • pšenica

    Potravinová intolerancia

    Pri intolerancii potravín nie je spustená žiadna reakcia imunitného systému. Ak trpíte potravinovou intoleranciou, Váš tráviaci systém je potravinou iba podráždený a/alebo ho nemôže správne stráviť. Mnoho ľudí trpí intoleranciou laktózy, čo znamená, že mlieko a iné mliečne výrobky im spôsobia žalúdočnú nevoľnosť alebo bolesť žalúdka.

    Bolesť žalúdka po jedle: mléko

    Celiakia

    Celiakia je imunitná odpoveď Vášho tela na lepok - bielkovinu nachádzajúcu sa v pšenici, jačmeni a žite. Pri opakovanej expozícii spôsobuje poškodenie sliznice tenkého čreva. To spôsobuje príznaky žalúdočnej nevoľnosti, bolesti žalúdka a môže viesť k ďalším závažným komplikáciám.

    Crohnova choroba

    Crohnova choroba je veľmi závažné chronické zápalové ochorenie čriev (IBD). Spôsobuje zápal v rozdielnych častiach tráviaceho traktu, ktorý spolu s ďalšími príznakmi môže viesť k veľkým zdravotným problémom ako sú: silné bolesti brucha, žalúdka, hnačkám a krvavej stolici. Je to závažný zdravotný stav s potenciálne život ohrozujúcimi komplikáciami.

    Vredy

    Žalúdočné vredy sú vredy, ktoré vzniknú na vnútornej výstelke žalúdka a hornej časti tenkého čreva (dvanástnika). Najbežnejším príznakom vredu je pálivá veľmi nepríjemná bolesť žalúdka. Táto bolesť môže byť ovplyvnená korenenými jedlami.

    Syndróm dráždivého čreva

    Syndróm dráždivého čreva je častý chronický stav, ktorý postihuje hrubé črevo. Môže sa prejaviť ako:

    • bolesť brucha alebo jeho kŕče
    • nadúvanie
    • hnačka alebo naopak zápcha

    Zápcha

    Zápcha je zdravotná komplikácia, kedy sa stolica pohybuje príliš pomaly tráviacim traktom. Chronická zápcha môže spôsobovať bolesť žalúdka a nadúvanie. Keď sa najete, keď sa Vaše telo snaží stráviť nové jedlo, môžu sa zhoršiť Vaše bolesti žalúdka.

    Reflux

    Refluxná choroba pažeráka (GERD) je chronické (dlhodobé) zažívacie ochorenie, pri ktorom sa žalúdočná kyselina vracia späť do pažeráka. Tento kyslý reflux dráždi výstelku pažeráka a môže spôsobiť jeho poškodenie.

    Ako diagnostikovať bolesti žalúdka

    Lekár môže diagnostikovať príčinu bolesti žalúdka posluchom a vďaka Vášmu popisu príznakov. Niekedy však je nevyhnutné vykonať ďalšie vyšetrenia. Medzi najbežnejšie vyšetrenia patrí:

    • krvné testy
    • odber stolice pre ďalšie testovanie
    • endoskopia
    • kolonoskopia
    • CT vyšetrenie
    • magnetická rezonancia

    Ak si myslíte, že trpíte neznášanlivosťou potravín, odporúčame viesť potravinový denník, starostlivo si všetko zapisovať.

    Potravinový denník:

    1. konzumovaná potravina, jedlo, pitie, použité korenia a spôsob úpravy jedla
    2. čas konzumácie
    3. príznaky

    Liečba

    Pokiaľ po jedle pociťujete bolesť žalúdka a brucha, je vhodné vyskúšať nejaké diétne opatrenia, viesť si potravinový denník, nájsť potraviny a jedlá, ktoré Vášmu žalúdku nerobia dobre a tieto jedlá a potraviny obmedziť alebo úplne vyradiť. Ak ste však nenašli nič, čo by uľavilo Vašim ťažkostiam, je vhodné zvážiť návštevu lekára.

    Liečba bolesti žalúdka bude vždy závisieť na správne určenej diagnóze. Ak máte dojem, že by ste mohli trpieť na potravinovú alergiu, vyhľadajte lekára. Ak trpíte potravinovou intoleranciou, vynechajte potravinu spôsobujúcu Vaše ťažkosti.

    Ak by Vaše ťažkosti spôsobovala laktóza, vyhľadajte lekára alebo si dohodnite schôdzku s odborníkom na stravovanie. Problém s lepkom, vyrieši bezlepková diéta, opäť po riadnom vyšetrení a stanovení diagnózy lekárom. Testovanie na celiakiu by malo byť vykonávané pri diéte, ktorá obsahuje lepok.

    Komplikácie

    Možné komplikácie budú závisieť na diagnóze, na zdravotnom probléme, ktorý spôsobuje bolesť žalúdka.

    Reflux pažeráka môže mať za následok poškodenie pažeráka, ktoré spôsobuje ťažkosti s prehĺtaním.

    Žalúdočné vredy môžu viesť k vnútornému krvácaniu a závažným infekciám.

    Chronická zápcha môže okrem iného viesť k hemoroidom a análnym trhlinkám.

    Crohnova choroba je spojená s najzávažnejšími komplikáciami, vrátane obštrukcie čriev a fistuly, ktoré vyžadujú operáciu. Crohnova choroba môže tiež zvýšiť riziko rakoviny hrubého čreva.

    Masticha pri bolesti žalúdka

    Odporúčaná denná dávka mastichy pri bolesti žalúdka je 1,2 g - 1,6 g. Užívajte v dvoch dávkach ráno a večer vždy aspoň 30 minút pred jedlom alebo najskôr 2 hodiny po jedle.

    Odporúčané mastichové doplnky stravy pri bolesti žalúdka

      Výživové doplnky chioskej mastichy

      1 z 18

      Liečebné sady

      1 z 11